Nie ma powodów do niepokoju - nie bój się stomatologa - Stomatologia

Dobry stomatolog Gliwice

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna ? dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkod

Nie ma powodów do niepokoju - nie bój się stomatologa - Stomatologia Dobry stomatolog Gliwice
zeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez - protezy nosa, ucha itp.). Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna


Gdzie szukać źródeł finansowania wizyt stomatologicznych?

W związku z tym, że ceny usług stomatologicznych z roku na rok stają się coraz wyższe, wiele osób jest zmuszonych do korzystania z pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia w tym zakresie. Jest to oczywiście możliwe i wiele wizyt odbywa się właśnie dzięki funduszom uzyskanym ze środków państwa, ale decydując się na refundowaną wizytę musimy pamiętać o tym, że być może czas leczenia bardzo przeciągnie się w czasie. Zwykle nie istnieje bowiem możliwość umówienia się na wizytę w przeciągu kilku dni. Trzeba więc czekać, a w przypadku leczenia zębów może stać się nie tylko kłopotliwe, ale także bardzo bolesne. Wielu pacjentów, którzy mają problemy z zębami musi wobec tego korzystać z prywatnych usług stomatologicznych.

Jak w każdej dziedzinie, również jeśli chodzi o stomatologię bardzo istotne są umiejętności praktyczne. Trzeba wykazać się bardzo precyzyjnymi ruchami oraz doskonałą wiedzą z zakresu na przykład umieszczenia nerwów w konkretnych zębach, aby nie wyrządzić przyszłym pacjentom krzywdy. Wobec tego w trakcie studiów dentystycznych możemy spodziewać się zajęć praktycznych. Co prawda, na początku swojej edukacji w zakresie stomatologii studenci najczęściej wykonują nieskomplikowane zabiegi dentystyczne na woskowych odlewach, ale razem z nabieraniem doświadczenia przechodzą do bardziej realistycznych modeli. W końcu, po zdobyciu większej wiedzy z zakresu stomatologii mogą wykonywać prawdziwe zabiegi stomatologiczne.


Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole

Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole za pomocą włókien ozębnej wnikających do cementu, który pokrywa powierzchnię korzenia. Na szczycie korzenia (apex radicis dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis) aż do komory zęba. Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj) bądź więcej kanałów o wspólnym lub oddzielnym ujściu. Kanały te mogą oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej dzielą się na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka